paris sıkıntısı – tabutmag forum
sanatçının duası

gün sonları ne kadar içe işleyici güzün! ah! can yakacak kadar işleyici! çünkü öyle hoş duyular vardır ki, dalgaları yoğunluklarını önlemez; sonsuz’un ucundan daha keskin uç da yoktur.

bakışı göğün ve denizin uçsuz bucaksızlığına daldırmak ne büyük haz! yalnızlık, sessizlik, gök yüzünün benzersiz arılığı! ufukta titreyen, küçüklüğüyle, yapayalnız kalmışlığıyla benim çaresiz yaşamıma öykünen bir küçük yelken, dalganın tekdüze şarkısı, tüm bu nesneler benim aracılığımla düşünüyor ya da ben onların aracılığıyla düşünüyorum (çünkü ben düşlerin enginliğinde öyle çabuk yitip gidiyor ki!); düşünüyorlar diyorum, ama dilbazlıklara, karşılaştırmalara, sonuç çıkarmalara başvurmadan, ezgimsi bir biçimde, çok güzel bir biçimde düşünüyorlar.

gene de, ister benden çıksınlar ister nesnelerden fırlasınlar bu düşünceler fazlasıyla güçleniyor çabucak. güç hazda bir huzursuzluk, olumlu bir acı yaratır. fazlasıyla gerilmiş sinirlerim tiz ve sızılı titreşimlerden başka bir şey vermiyor artık.

şimdi de göğün derinliği şaşkına döndürüyor beni, duruluğu çileden çıkarıyor. denizin duyarsızlığı, gözlerimin önündeki görünümün değişmezliği ayaklandırıyor beni... ah! hep böyle acı mı çekmeli, yoksa hep kaçmalı mı güzelden? doğa, acımak bilmez büyücü, her zaman üstün çıkan karşıt, bırak beni! i̇steklerimi ve gururumu baştan çıkarmayı bırak artık! bir düellodur güzeli incelemek, sanatçıyı yere sermeden önce dehşetten haykırtan bir düello.

charles baudelaire
paris sıkıntısı

çev.: tahsin yücel