edip cansever’den ilhan berk’e – tabutmag forum
sevgili ilhan(*),

duymak, çok duymak eziyor beni. yeni, bilinmedik bir sayrılık da olabilir bu. bilmiyorum ki… eziliyorum sadece. uyumsuzluğum (dışa vuramadığım) yiyip tüketiyor kupkuru ruhumu. biraz soluk almak için, kuramsal olmamak koşuluyla, ne yapabilirim acaba? hiçbir şey gideremiyor susuzluğumu. hiç, hiçbir şey..

i̇çmek yoruyor artık. eskiden içkiye koşardım, kafamı kovardım dünyamdan.

şimdi?

kimseyi ortak etmek istemedim sıkıntılarıma. hiç değilse uzun süre böyle yaşadım. ama.. belki.. neden bir çaresi olmasın bunun?

kürkümü severek giyiyorum. ve hep aklıma geliyor inceliğin, inceliklerin. ankara sendin. özlemle arayacağım o kısa günleri.

şimdi dışarda bir bakır düştü. maşraba olabilir, bir sahan kapağı, bir buhurdanlık olabilir. bazen sesler duyarım boğazın tepelerinde. bir çekiç sesidir örneğin. o kadar yaşlıdır ki, kaplar her yanı, doldurur kulaklarımdan geçerek uçsuz bucaksız yüzölçümümü. eninde sonunda bir çekiç sesi. kimbilir kim bir kayayı ikiye bölüyor ya da bir tekneyi kalafatlıyordur. rüzgârsız bir balıkçı kayığını temizliyordur az ötede. pulların da sesi vardır. o kadar güzeldir ki pullar, zarfların üstünde tutsak, sürgünde gibi alışılmış acılarını solur. pullar.. düzeltemiyorum hayatımı. neresinden çeksem, öteki yanı bozuluyor. gel i̇stanbul'a. konuşmadan dolaşalım. tepelere çıkalım tepelere, uçmayı duymak için. i̇nimdeyim, dükkânın üstünde.

şiir, belki biraz şiir…