şu anda çalan şarkı - tabutmag forum
My Father’s Father - The Civil Wars

The Civil Wars iki kez Grammy’e aday olmuş, şarkıcı ve söz yazarı Joy Williams ve John Paul White’tan oluşan ikili. İkili Nashville, Tennessee’de tanışmış ve birlikte şarkı yazmaya başlamıştır. 2009’da kayıt yapmaya başladılar ve grup ilk canlı performansını 2009 yılında Nashville’da bir kafede yaptı. Grup stüdyo albümü yayınlamadan önce Live at Eddie’s Attic adlı bir konser albümü yayınladı. Ayrıca kasım 2009’da Poison
Neşet Ertaş – Yazımı Kışa Çevirdin

Neşet Ertaş, Türk halk ozanı ve halk müziği şarkıcısı. Abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi. Yaşar Kemal, Ertaş’ı “Bozkırın Tezenesi” olarak adlandırmıştır.

Çocukluk dönemi (İlk yılları)

Babası bağlama ustası Muharrem Ertaş, annesi Döne Ertaş’tır. 8 yaşına kadar doğduğu köy olan Kırtıllar Köyü’nde yaşamış, sonrasında ailesi ile birlikte İbikli Köyü’ne yerleşmişlerdir. 12 yaşındayken annesi Döne’yi kaybetmiştir. Babası Muharrem Ertaş, Yozgat’ın Kırıksoku Köyünden Arzu isminde bir kadınla evlenince bir süre bu köyde yaşadıktan sonra Yozgat’ın Yerköy ilçesine yerleşmişlerdir.

Ertaş, ilkokula gittiği yıllarda önce keman, sonra da bağlama çalmayı öğrendi. Babası Muharrem Ertaş ile birlikte yörenin düğünlerinde sazı ile çalıp sesi ile türküler söylemeye başladı. Ertaş, etkilendiği tek kişinin babası Muharrem Ertaş olduğunu söyler. Bu durumu şu şekilde ifade eder; “Babamla ben aynı ruhun insanlarıyız”.
Sanat hayatı

Neşet Ertaş, Kırşehir ve ardından 2 yıl da Kırıkkale’de bulunduktan sonra 1957 yılının sonunda İstanbul’a gelerek Şen Çalar Plak’ta ilk plağını Neden Garip Garip Ötersin Bülbül adı ile babası Muharrem Ertaş’a ait bir türküyle çıkarır. Halk tarafından çok beğenilen bu plağı diğer plak, kaset ve halk konserleri takip eder. 2 yıl İstanbul’da çalıştıktan sonra Neşet Ertaş Ankara’ya yerleşir ve sahne hayatına burada devam eder. 1962’de İzmir Narlıdere’de askerliğini yapar. Askerliğini yaptıktan sonra Ankara’da çalıştığı gazinoda Leyla isminde bir kızla tanışır ve hemen evlenir. Babası Muharrem Ertaş, Neşet’in bu evliliğine şiddetle karşı çıkar. Bu olaylardan sonra Neşet Ertaş ve Muharrem Ertaş uzun yıllar konuşmazlar. Neşet Ertaş ve Leyla Ertaş’ın bu evlilikten Döne, Canan adında iki kız ve Hüseyin adında bir erkek çocukları olur. 7 yıl evli kaldıktan sonra 1970’lerin başlarında ayrılırlar. 1978 yılında alkol ve sigara kullanımından dolayı parmaklarından felç geçirir ve işsiz kalır. Kardeşinin daveti üzerine Almanya’ya gider. Tedavi olur. Çocuklarının eğitimi ve sanatsal çalışmalarından dolayı uzun bir süre Almanya’da kalan sanatçı, 2000 yılında İstanbul’da verdiği konserle sahne hayatına geri dönmüştür.

Demirel zamanında kendisine sunulan ‘devlet sanatçılığı’ unvanını; “O dönem Süleyman Demirel cumhurbaşkanıydı. Devlet sanatçılığı bana teklif edildi. Ben, ‘hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor’ diyerek teklifi kabul etmedim. Ben halkın sanatçısı olarak kalırsam benim için en büyük mutluluk bu. Şimdiye kadar devletten bir kuruş almadım, bir tek TBMM tarafından üstün hizmet ödülünü kabul ettim. Onu da bu kültüre hizmet eden ecdadımız adına aldım.” diyerek geri çevirmiştir. Halk bu tavra destek vermiş ve Neşet Ertaş âdeta yaşayan bir efsane olmuştur. Unesco Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında yapılan ulusal envanterlerden Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanterine alınarak yaşayan insan hazinesi kabul edilen Ertaş, 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet konservatuarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görülmüş, bağlamadaki tavrı ve türküleri konservatuarlarda ders olarak okutulmuştur. Hayatı ve eserleri Doç. Dr. Erol Parlak tarafından iki ciltlik bir kitap hâlinde yayımlanmıştır.

25 Eylül 2012 tarihinde İzmir’de tedavi gördüğü hastanede ileri evrede prostat kanseri nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Cenazesi Kırşehir Bağbaşı Mezarlığında toprağa verilmiştir.

Mezarı ise babası Muharrem Ertaş’ın yanındadır. Mezar taşında ise ”Sakin ol ha, insanoğlu. İncitme canı, her can bir kalp, Hakk’a bağlı. İncitme canı, incitme.” yazılıdır.

Neşet Ertaş’ın adı Kırşehir’deki caddelerde, okullarda bulunmaktadır, ayrıca babası Muharrem Ertaş’la birlikte bir de anıtı bulunuyor.

Dünyada robot heykeli yapılmış ilk saz sanatçısıdır. Android heykeli dünyaca ünlü heykel sanatçısı Adil Çelik tarafından yapılmış, Kırşehir Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi’nde yerini almıştır.

video

Nicolas Jaar – Pomegranates

videoNicolas Jaar, Şilili besteci ve ses sanatçısıdır. ‘Space Is Only Noise’ (2011) ve ‘Pomegranates’ (2015) albümleri öne çıkan bazı albümlerindendir. 2008 – 2011 yılları arasında yayınladığı dans EP’leri ile EDM dünyasında bilinirliği artmıştır.

Jaar, New York’ta doğdu. Babası Şilili sanatçı Alfredo Jaar, annesi Fransız-Şilili Evelyne Meynard’tır. 2007 yılında, Brooklyn, New York’taki efsanevi Marcy Hotel partilerini organize eden Gadi Mizrahi ve Zev Eisenberg ile tanıştı. Gadi Mizrahi’nin, Jaar’a ait kayıtları duyması ile birlikte; Mizrahi, 17 yaşındaki Jaar’a deneysel çalışmalarına 4-4’lük Vuruşlar (müzik) eklemesini tavsiye etti. Bu Jaar’ın ilk çalışması olan “The Student”‘ı Mizrahi’nin plak şirketi Wolf&Lamb etiketiyle yayınlamasını sağladı.

Jaar, 4 yılını underground dans müziği ve hip-hop etkileri içeren house müziği üzerine çalışarak geçirdi. (Bu dönemdeki parçalarında “Love You Gotta Lose Again” ve “Angles”‘den bazı samplelar bulunmaktadır.)

Daha sonra Jaar, ana dili plan İspanyolca sözler içeren iki şarkı kaydetti, bunlar kendisine kısa vedette ün sağlayacak olan “Mi Mujer” ve “El Bandido”dur. Bu kayıtlarını piyasaya sunma fikrinde olmayan Jaar, 2010 yılında fikrini değiştirerek, Latin Amerika kültürünün Avrupalı DJ’ler tarafından da talep göreceğini düşünerek, iki hitini piyasaya sürdü.

İlk albümü olan “Space Is Only Noise”, 2011 Ocak ayında yayınlandı ve Pitchfork’ta yer alan en iyi müzik kategorisinde 8.4 gibi bir skora layık görüldü. Ayrıca albüm the Guardian tarafından 4 yıldız ile ödüllendirildi. Resident Advisor, Mixmag, ve Crack Mag gibi saygın kuruluşlar, “Space Is Only Noise” albümünü 1.sıraya yerleştirdiler.

18 Mayıs 2012’de, Nicolas Jaar kendisinin ilk BBC Radio 1 Essential Mix’ini yayınladı. Mix, dinleyiciler tarafından “2012 Yılın Mixi” ödülüne layık görüldü.
Strokur – Hildur Gudnadóttir

videoÇiçek yüklü vagonların
altında
gizlenen bir kadını
bekliyorum;
kapı açılıp duruyor

bir felaketi çağırır
gibi kapı açılıp duruyor

siyah bir deve
benzeyen yaprakların
arkasına gizlenmiş
kirli bir kayıktan
kirli bir kağıttan
uyandığımda
ölmüş olacağım

kapı açılıp duruyor
bir yatakta
aşağılanmış

kapı açılıp
duruyor
kötü bir sona

Kaan Özer
Shee Keeps Bees – OWL

videoI will follow the sound of the owl
bless this house
bless my pillow
bless your pillow
desire
where you want to be
lovingly
you’ll have to send a strong goddamn wind to get rid of me
you’ll have to send a strong goddamn wind to get rid of me
every single piece
sandpaper and gum
leaning and propped
our arch undone
desire
where you want to be
lovingly
you’ll have to send a strong goddamn wind to get rid of me
every single piece
my long way the wrong way.
Babybird – Take me back

videoVideo: Fooked onhonix / 3AM
Music: Babybird / There’s Something Going on

Lyrics:
He found you, on the roadside
Little cuts and bruises underneath your chin
You begged him to bury you
Before your life sets in
She sees me in the garden
Pulling petals off the flowers
She closes all the windows
Shuts down on the bed and shivers

Take her back in time to the place before it happened
Before it happened
Take me back in time to the place before it happened
Where it happened

He scratched your eyes, your pretty eyes
With a handful of rusty nails
And then he pushed you into a ditch
With the slugs and the snails
I’m so angry she’s not angry
Every second of every hour
She shuts the door and slides the latch in
Tries to wash him off in the shower

Take her back in time to the place before it happened
Before it happened
Take me back to the roadside where it happened
Before it happened, where it happened

You lay there for three days
Your heart held in his knuckles
He tried to pull out your hair
Rip the scalp with his buckle
Look at you now, you’re like no girl i know
I would have stabbed him (who would have stopped me?)
I would have stabbed him (you would have stopped me)
Zorita – Weeping Willow (Macabre Waltz)

videoWintertime has spread its blanket on us
It’s you and me again, as we lay down to rest
You put down your flowers and so have
I But it’s not the first nor the last goodbye

Another year, another scar
That leaves its trace on who we are
Hang down your branches and soflty sway
While the wind carries all of our sins away

But when the leaves go green, with the coming of spring
We’ll laugh and forget everything
And we’ll drink and dance, dream about romance
Until winter creeps in again

You will survive me, of that
I’m sure And face many more winters to endure
But if you would let me
I will lay down and sleep

And listen to the cry of your lonesome weeping
Willow don’t refrain, don’t let go
Plant your roots deep inside me, flourish and grow
And then when it’s time, cast your blossom away
Let it fall down upon me, in my grave
Back to black – Typh Barrow (Amy Winehouse Cover)

videoHe left no time to regret
Kept his dick wet
With his same old safe bet
Me and my head high
And my tears dry
Get on without my guy
You went back to what you knew
So far removed from all that we went through
And I tread a troubled track
My odds are stacked
I’ll go back to black

We only said goodbye with words
I died a hundred times
You go back to her
And I go back to
I go back to us

I love you much
It’s not enough
You love blow, and I love puff
And life is like a pipe
And I’m a tiny penny rolling up the walls inside

We only said goodbye with words
I died a hundred times
You go back to her
And I go back to
We only said goodbye with words
I died a hundred times
You go back to her
And I go back to

Black
Black
Black
Black
Black
Black
Black
I go back to
I go back to

We only said goodbye with words
I died a hundred times
You go back to her
And I go back to
We only said goodbye with words
I died a hundred times
You go back to her
And I go back to black