nicolas jaar – tabutmag forum
Nicolas Jaar, Şilili besteci ve ses sanatçısıdır. ‘Space Is Only Noise’ (2011) ve ‘Pomegranates’ (2015) albümleri öne çıkan bazı albümlerindendir. 2008 – 2011 yılları arasında yayınladığı dans EP’leri ile EDM dünyasında bilinirliği artmıştır.

Jaar, New York'ta doğdu. Babası Şilili sanatçı Alfredo Jaar, annesi Fransız-Şilili Evelyne Meynard'tır. 2007 yılında, Brooklyn, New York'taki efsanevi Marcy Hotel partilerini organize eden Gadi Mizrahi ve Zev Eisenberg ile tanıştı. Gadi Mizrahi'nin, Jaar'a ait kayıtları duyması ile birlikte; Mizrahi, 17 yaşındaki Jaar'a deneysel çalışmalarına 4-4'lük Vuruşlar (müzik) eklemesini tavsiye etti. Bu Jaar'ın ilk çalışması olan "The Student"'ı Mizrahi'nin plak şirketi Wolf&Lamb etiketiyle yayınlamasını sağladı.

Jaar, 4 yılını underground dans müziği ve hip-hop etkileri içeren house müziği üzerine çalışarak geçirdi. (Bu dönemdeki parçalarında "Love You Gotta Lose Again" ve "Angles"'den bazı samplelar bulunmaktadır.)

Daha sonra Jaar, ana dili plan İspanyolca sözler içeren iki şarkı kaydetti, bunlar kendisine kısa vedette ün sağlayacak olan "Mi Mujer" ve "El Bandido"dur. Bu kayıtlarını piyasaya sunma fikrinde olmayan Jaar, 2010 yılında fikrini değiştirerek, Latin Amerika kültürünün Avrupalı DJ'ler tarafından da talep göreceğini düşünerek, iki hitini piyasaya sürdü.

İlk albümü olan "Space Is Only Noise", 2011 Ocak ayında yayınlandı ve Pitchfork'ta yer alan en iyi müzik kategorisinde 8.4 gibi bir skora layık görüldü. Ayrıca albüm the Guardian tarafından 4 yıldız ile ödüllendirildi. Resident Advisor, Mixmag, ve Crack Mag gibi saygın kuruluşlar, "Space Is Only Noise" albümünü 1.sıraya yerleştirdiler.

18 Mayıs 2012'de, Nicolas Jaar kendisinin ilk BBC Radio 1 Essential Mix'ini yayınladı. Mix, dinleyiciler tarafından "2012 Yılın Mixi" ödülüne layık görüldü.

wiki