John Steinbeck - tabutmag forum
“If you’re in trouble or hurt or need—go to poor people. They’re the only ones that’ll help—the only ones.”

“Başınıza bir bela geldiğinde, yaralandığınızda veya yardıma muhtaç olduğunuzda yoksullara gidin. Sadece onlardır size yardım edecek olan, sadece onlar.”

— John Steinbeck, The Grapes of Wrath (1939)
Planımızın temelinde şunlar vardı: Başarabilirsek iyi olur ve ortaya iyi bir hikaye çıkar. Başaramazsak da yine elimizde bir hikaye olur, bunu yapamamış olmanın hikayesine sahip oluruz. Böyle düşünerek Herald Tribune gazetesinden George Cornish'i arayıp bir öğle yemeği ayarladık ve projemizi onunla paylaştık. Kendisi bunun iyi bir fikir olduğunu kabul etti ve bize elinden gelen her türlü yardımda bulunacağını söyledi.

Birkaç hususta anlaştık: Yola olumsuz önyargılarla çıkmayacaktık, yerici ya da övücü bir üslup kullanmamaya çalışacaktık. Dürüst bir şekilde, gördüklerimizi ve duyduklarımızı, üstüne hariçten yorum eklemeksizin kayda geçirmeye, yeterince bilmediğimiz konular hakkında kesin hükme varmamaya ve bürokrasideki gecikmeler yüzünden öfkelenmemeye gayret edecektik. Anlayamayacağımız, beğenmeyeceğimiz ve bizi rahatsız edecek bir sürü şeyle karşılaşacağımızı biliyorduk. Zaten yabancı memleketler söz konusu olunca durum hep böyledir. Ama işin içine ille de eleştiri girecekse, bir şeyi görmeden önce değil, gördükten sonra eleştirmiş olacaktık.

John Steinbeck
“Rusya Günlüğü”, Çev: Deniz Keskin
İletişim Yay., 1.Baskı, 2022, s.7